Zakładanie ogrodów w Krakowie – na co zwrócić uwagę?

Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba osób mieszkających na co dzień w Krakowie zastanawia się nad założeniem ogrodu. Należy mieć jednak świadomość, że jest to znacznie trudniejsze zadanie niż mogłoby się wydawać. Jak powinno zatem przebiegać zakładanie ogrodów w Krakowie? Rekomendowane jest przede wszystkim zaplanowanie wszystkich kolejnych prac już przy tworzeniu ogrodu.

Projektowanie ogrodu

Zalecane jest bardzo poważne zastanowienie się, jak dokładnie powinien wyglądać ogród. Świetnym rozwiązaniem będzie także zaplanowanie elementów małej architektury. Koniecznie trzeba wiedzieć, gdzie mają być umiejscowione podziemne instalacje, śmietnik czy altanka. Osoby, które nie będą w stanie wykonać bardzo szczegółowego projektu powinny przynajmniej zrobić szkic koncepcyjny zagospodarowania danej działki, a także oszacować wstępny koszt inwestycji.

Kształtowanie terenu

Należy usypać pagórki w zaplanowanych miejscach, a także zniwelować teren. Można również zdecydować się na wykopanie niecki oczka wodnego. Godny uwagi jest fakt, aby koniecznie pozostawić ziemię na wzniesieniach przynajmniej na kilka miesięcy, by osiadła. Nie jest rekomendowane mieszanie nieurodzajnego podglebia z próchnicą, czyli żyzną wierzchnią warstwą danej gleby. Próchnica powinna być bowiem rozłożona w miejscu, gdzie mają zostać posadzone rośliny. Następnie po ukształtowaniu terenu można bez żadnego problemu dokonać wyznaczenia drogi i placów.

Ułożenie instalacji elektrycznej

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że instalacja wysokonapięciowa (230 V) może być nie tylko projektowana, ale również wykonywana przez osoby, które posiadają określone uprawnienia. Samodzielnie można natomiast bez żadnego problemu wykonać instalację niskonapięciową (12 lub 24 V). Rekomendowane jest również zakopanie kabli przynajmniej na głębokości 30 cm. Można również podjąć decyzję o ułożeniu ich na powierzchni gruntu, a także ukryć między roślinami.

Budowanie elementów małej architektury

Można na tym etapie wykonywać zaplanowane budowle ogrodowe, do których należy zaliczyć pergole, schody, murki oporowe czy trejaże. W ten prosty sposób omawiany ogród stanie się nie tylko zdecydowanie bardziej atrakcyjny, ale również bardziej wygodny jeżeli chodzi o użytkowanie. Kolejnym etapem będzie ułożenie nawierzchni.

Sadzenie roślin

Osoby, które nie dysponują odpowiednim czasem na zajmowanie się roślinami powinny wybrać bardzo łatwe gatunki w uprawie. Następnie powinno się sadzić je w dużych, a także łatwych do pielęgnowania grupach.