Usługi geodezyjne w Krakowie – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?

Przy planowaniu nowej inwestycji budowlanej niezbędne jest skorzystanie z usług różnego rodzaju specjalistów. Jednym z nich jest geodeta, który powinien między innymi wykonać dla nas odpowiednie pomiary, aby mogła powstać odpowiednio skonstruowana mapa do celów projektowych. Jak wybrać specjalistę w tym zakresie, aby usługi geodezyjne w Krakowie były dla nas na odpowiednim poziomie?

Jakie uprawnienia powinien posiadać geodeta?

Każdy specjalista od geodezji musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, a tych, w zależności od tego, co geodeta ma dla nas wykonać, może być całkiem sporo. Nie każdy z nich posiada je wszystkie. Aby je uzyskać niezbędne jest zdanie odpowiednich egzaminów państwowych, często aż w siedmiu zakresach. Mogą je uzyskać fachowcy, którzy działają czynnie w zawodzie. Do wykonania standardowych usług geodezyjnych, czyli takich, które są niezbędne przy budowie domu, geodeta musi posiadać przynajmniej uprawnienia z dwóch podstawowych zakresów, które uprawniają do:

– pomiarów realizacyjnych,
– sytuacyjno-wysokościowych,
– inwentaryzacyjnych,
– rozgraniczania i podziałów nieruchomości,
– wykonania odpowiedniej dokumentacji.

Jasno określony cennik za usługi

Zanim zdecydujemy się na konkretnego geodetę, warto porównać cenniki kilku specjalistów. Często okazuje się, że usługa jest droższa niż pierwotnie zakładano, ponieważ nie zostaliśmy poinformowani o wszystkich kosztach, jakie musimy ponieść w związku ze zleceniem. Jasne i przejrzyste cenniki zdecydowanie pozwolą uniknąć takich sytuacji, a my możemy być pewni, że geodeta weźmie od nas tyle, ile pierwotnie zakładaliśmy. Dobry specjalista z każdej branży ma jasno określoną cenę za daną usługę, może także wykonać dla nas indywidualną ofertę.

Opinia też jest ważna

Jeśli interesują nas usługi geodezyjne w Krakowie, to warto zasięgnąć opinii wśród znajomych. Dobry specjalista w tym zakresie nie potrzebuje szczególnej reklamy, ponieważ wystarczy mu z pewnością fakt, że zostanie polecony przez swoich klientów. To zawsze jest najlepsza reklama.

Nie zawsze warto kierować się opiniami znalezionymi na różnego rodzaju forach internetowych. Bywa tak, że często pisane są one przez mało obiektywne osoby, a służą jedynie przyciągnięciu klienta.

Geodeta, który zna teren jak własną kieszeń

Usługi geodezyjne w Krakowie na pewno wykona dla nas lepiej specjalista, który pracuje właśnie na tym terenie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że posiada już doświadczenie w tym zakresie, a dzięki temu pewne rzeczy załatwi dla nas szybciej i sprawniej.