Księgi podatkowe małych przedsiębiorstw – czym są? Jaka jest ich rola?

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. Wysokie koszty pracy na etacie (jak wyliczają eksperci, nawet do 50% naszej pensji zabiera nam skarb państwa w formie różnych danin i składek!) sprawiają, że własna firma służy nie tylko, jak kiedyś, realizacji własnych ambicji. Własna firma po prostu się opłaca!

Założenie własnego biznesu wiąże się jednak z koniecznością
samodzielnego rozliczania się z fiskusem.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mają do wyboru kilka form raportowania urzędowi skarbowemu osiągniętych w danym roku podatkowym przychodów. Jedną z najczęściej wybieranych jest podatkowa księga przychodów i rozchodów (PKPiR), ponieważ można ją zastosować w większości typów działalności gospodarczej.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów (PKPiR) – charakterystyka

Jest to prosta i zajmująca niewiele czasu forma prowadzenia księgowości. Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów służy rozliczeniu podatku PIT od dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Z tej formy rozliczenia mogą skorzystać osoby, które nie są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ponadto księgi podatkowe małych przedsiębiorstw nie mogą być prowadzone w firmach, które rozliczają się na podstawie ryczałtu.

Sposób prowadzenia PKPiR został zadekretowany w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 26.08.2003 roku.

Dlaczego warto zdecydować się na prowadzenie księgowości w formie księgi podatkowej?

Największą zaletą prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest możliwość odliczania kosztów faktycznie poniesionych.

Jeśli nasza działalność ma wysokie koszty, przynosi to więc korzyści podatkowe porównywalne z ryczałtem!

Zaznaczyć jednak należy, że – podobnie jak wszystkie inne formy rozliczeń podatkowych – księgi podatkowe małych przedsiębiorstw również mają swoje minusy. Do prowadzenia księgi wymagana jest znajomość przepisów, które często się zmieniają. Bezwzględnie konieczna jest także systematyczność zapisywania operacji i umiejętność sporządzania dokładnych rejestrów.

Dlaczego jeszcze warto jest prowadzić PKPiR?

Prowadzenie nawet małej firmy zmusza przedsiębiorcę do pilnowania z ogromnym zaangażowaniem wszystkich spraw, związanych z własnym biznesem. Większość właścicieli firm nie ma więc ani czasu, ani ochoty na studiowanie zawiłości rachunkowości i prawa podatkowego. Standardem jest zrzucanie tego zadania na zewnętrzne biuro rachunkowe.

Nawet jeśli nie chcesz zajmować się rozliczeniami z fiskusem, powinieneś znać sytuację gospodarczą swojej firmy. Dlatego ważne jest prowadzenie księgi podatkowej i znajomość zasad dokonywania w niej zapisów. Dzięki temu będziesz mógł w każdej chwili skontrolować poprawność swojej księgowości.