Jakie zastosowania ma krawędziarka?

 

Zastanawialiśmy się kiedykolwiek czym jest krawędziarka czy prasa krawędziowa? Otóż ten mało znany ludziom sprzęt stał się niezwykle potrzebny ostatnimi czasy. Postaramy się przybliżyć jego charakterystykę w dzisiejszych czasach.

Co to jest krawędziarka i jakie ma zastosowanie?

Krawędziarka to potocznie nazywana prasa krawędziowa. Przede wszystkim są on wykorzystywane do gięcia blachy. Obecnie wyróżnić można trzy rodzaje pras krawędziowych. Są to mianowicie prasy: hydrauliczne, elektro-hydrauliczne oraz mechaniczne. Oczywiście największą siłą nacisku charakteryzuje się prasa hydrauliczna, której siła ta może osiągać nawet kilkaset ton. Krawędziarki służą obecnie do zgniatania ogromnych arkuszy blachy pod różnym kontem. Wiele z nich wzbogacone jest o dodatkowe stemple i matryce, które mogą pomagać w procesie karbowania i zagniatania blachy. Oczywiście ten sprzęt wykorzystywany jest w większości przypadków w dużych zakładach przemysłowych. Każda prasa powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb fabryki. Na co zatem powinny one zwracać uwagę podczas zakupów tego sprzętu? Przede wszystkim warto przyjrzeć się następującym parametrom krawędziarki:
-liczbie posiadanych osi,
-maksymalnej sile nacisku, która z zasady wyrażana jest w tonach,
-długości gięcia, którą wraża się w milimetrach,
-prędkości gięcia.

Aby łatwiejsze stało się korzystanie z pras krawędziowych, większość z nich sterowana jest za pomocą sterowników CNC. Pomagają one utrzymać płynność pracy oraz maksymalną moc gięcia. Oczywiście istotne stały się też wszelkie zabezpieczenia, które mają na celu ochronę pracownika, który w danym momencie obsługuje krawędziarkę. W dzisiejszych czasach nie ma większego problemu z zakupieniem tego sprzętu. Niektóre z pras wykonywane są na zamówienie do indywidualnych firm. Oczywiście ceny za te sprzęt różnią się między sobą przede wszystkim dlatego, że każda z nich posiada inne parametry. Przed zakupem warto jest dokładnie przeanalizować wszelkie właściwości krawędziarki, aby zakup okazał się właściwym. W razie jakichkolwiek problemów, pomocnicy sklepów czy punktów sprzedaży służą pomocą.

Przede wszystkim podczas używania pras krawędziowych należy zachować wszelką ostrożność i zasady BHP. Należy mieć na uwadze, że nieodpowiednie korzystanie z takiego sprzętu może skończyć się problemami ze zdrowiem. Krawędziarka to sprzęt, dzięki któremu w bardzo szybki i prosty sposób możemy przystąpić do gięcia arkuszy blachy. Jednak należy wykonywać to zadanie z niezwykłą ostrożnością.