Przygotowania do chrztu – o czym warto pamiętać?

 

Chrzest to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu każdego człowieka. To właśnie podczas chrztu stajemy się częścią kościoła oraz prawdziwymi wiernymi i wyznawcami wiary. Nie dziwi więc zupełnie to, że rodzice przykładają tak wiele uwagi do tego, jak odpowiedniego zorganizować chrzest swojemu dziecku. Jak zatem powinno się to zrobić? O czym trzeba pamiętać podczas takich przygotowań i planowania?

Formalności przed chrztem

Chrzest oprócz wymiaru duchowego posiada także aspekt prawny, co wiąże się z dopełnieniem przez rodziców kilku formalności. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o tym, że ksiądz podczas pierwszego spotkania będzie potrzebował aktu urodzenia dziecka, świadectwa zawarcia ślubu kościelnego przez rodziców, a także zaświadczenia z parafii obu rodziców, które poświadczać będą, że nie ma żadnego przeciwwskazania do ochrzczenia dziecka. Co może być takim przeciwwskazaniem? Może to być np. brak bierzmowania, brak chrztu, czy też nawet niepraktykowanie swoje wiary. Na koniec warto pamiętać, że na pierwszym spotkaniu z księdzem należy mieć już przygotowaną i podpisaną zgodę na chrzest, a także zobowiązanie do wychowywania dziecka we wierze katolickiej.

Czy warto mieć zaproszenia?

Gdy załatwi się już wszystkie formalności, można przejść do organizowania uroczystości dla gości. Podczas planowania takiego spotkania rodzinnego, pierwszym bardzo ważnym pytaniem jest to, czy warto wystosować zaproszenia? Jeśli chce się zorganizować przyjęcie jedynie dla najbliższej rodziny, którą, tak czy inaczej, widzi się dość często na co dzień, nie ma raczej takiej potrzeby. Jeśli jednak na przyjęcie mają być zaproszeni goście z nieco dalszej rodziny lub tacy, których z powodów np. odległości nie widuje się zbyt często, zaproszenia będą nie tylko bardzo elegancką formą powiadomienia o chrzcie, lecz przede wszystkim bardzo wygodną i praktyczną.

Jak wybrać odzież do chrztu?

Gdy ma się już wszystko zaplanowane, można przejść do sprawy ostatniej, czyli do dobrania odpowiedniego rodzaju odzieży do chrztu dla dziecka. Jeszcze do niedawna szatki do chrztu kupowane były przez jednego z rodziców chrzestnych, lecz ostatnimi czasy zwyczaj ten odchodzi nieco w przeszłość. Dziś szatkę mogą kupić sami rodzice. Pamiętać jednak trzeba o tym, że musi ona być przede wszystkim całkowicie biała, jak mówi tradycja.

Podsumowanie

Chrzest jest niezwykłym wydarzeniem i tak samo niezwykłego potrzebuje przygotowania. Warto zadbać o wszystkie najważniejsze aspekty, aby ceremonia ta mogła być przeprowadzona przede wszystkim sprawnie i bez większych kłopotów.